Pozdravljeni,
Sem mamica 2 leti stare Lare. Pred kratkim sva se s partnerjem razšla (nisva bila poročena, ampak sva živela izvenzakonsko), zdaj pa je nastal velik problem, in sicer ta da bivši partner želi, da je hčerka pri njemu. On je zaposlen, jaz pa sem...
Več
Pozdravljeni,
Sem mamica 2 leti stare Lare. Pred kratkim sva se s partnerjem razšla (nisva bila poročena, ampak sva živela izvenzakonsko), zdaj pa je nastal velik problem, in sicer ta da bivši partner želi, da je hčerka pri njemu. On je zaposlen, jaz pa sem študentka (smer: predšolska vzgoja). Zato me zanima, kakšne so možnosti, da bi jaz dobila hčerkico, ker vem, da bom znala bolje poskrbeti za njo. Prej sva živela v podnajemniškem stanovanju, sedaj pa sem se jaz preselila nazaj k staršem, on pa je še vedno v tistem podnajemniškem stanovanju.
Novembra sva bila na sodišču, ker sva se odločila za sostarševstvo (Lara je 1 teden pri meni, 1 teden pri očetu). Podpisala sva, tako da je dogovor sedaj pravnomočen. Vendar pa mi sostarševstvo sploh ni všeč, saj se mi zdi da je moja hčerkica zelo zmedena.
Poleg tega se je moj oče ponudil, da bi polovico svojega stanovanja prepisal name, bi to kaj pomagalo? Ali bi se morala nujno zaposliti? Skrbi me namreč, da bi na sodišču smatrali, da sem finančno nesposobna skrbeti za otroka. Kaj lahko storim, da bo otrok pri meni.
Spoštovani,
V zvezi z vašim vprašanjem glede spremembe ureditve varstva in vzgoje otroka iz sistema skupnega starševstva v sistem, kjer je otrok v varstvu in vzgoji zgolj enega starša, vam podajamo sledeči pravni nasvet.
Sodišče lahko skladno s 4. odst. 421. čl. ZPP na zahtevo starša izda novo odločbo o varstvu in vzgoji otroka ter o stikih, če to zahtevajo spremenjene razmere in koristi otroka. Sodišče taki zahtevi ugodi v primeru, če ugotovi, da so od sporazuma o skupnem starševstvu in izdaje odločbe skupnem varstvu in vzgoji, bistveno spremenile okoliščine.
Sodna praksa stoji na stališču, da je skupno starševstvo za otroka dolgoročno koristno, če med staršema obstoji visoka raven sporazumevanja in usklajevanja tako o vsakodnevnih, kot tudi o pomembnejših dolgoročnih odločitvah povezanih z varstvom, vzgojo in oskrbo otroka. V primeru, da eden od staršev nasprotuje skupnemu starševstvu in predlaga, da se otrok dodeli njemu v varstvo in vzgojo, ni več pogojev za skupno starševstvo. Če med vami in bivšim partnerjem prihaja do sporov in nesporazumov in če med vama ni več sporazuma o skupnem starševstvu, potem ni več pogojev za ohranjanje sistema skupnega starševstva.
Če menite, da je resnično najbolj koristno za razvoj otroka, da je otrok dodeljen vam v varstvo in vzgojo in če med vami in bivšim partnerjem prihaja do nesporazumov in konfliktov oziroma do bistvenih sprememb razmer od sklenitve poravnave do danes, potem lahko vložite tožbo za predodelitev otroka, preživnino in stikih. Pri tem se morate zavedati, da bo sodišče morda smatralo vašega bivšega partnerja za bolj primernega za varstvo in vzgojo otroka. Obstaja torej tveganje, da se bo za vas nova odločitev o varstvu in vzgoji manj ugodna kot sedanji sistem skupnega starševstva.
Na primernost starša za varstvo in vzgojo otroka njegovo materialno stanje nima odločilnega vpliva. Bolj kot materialne dobrine sodišče upošteva, kateri od staršev je bolj primeren za vzgojo otroka v smislu spodbujanja njegovega razvoja in razvijanja osebnosti. Slabše finančno stanje starša, ki mu je bil otrok zaupan v varstvo in vzgojo, se kompenzira z določitvijo preživnine. Zgolj dejstvo, da ste vi še študentka in brez rednih prihodkov, ne pomeni, da ste nesposobni za varstvo in vzgojo otroka. Za odločitev, kateremu od staršev dodeliti otroka v varstvo in vzgojo so relevantne naslednje okoliščine: primernost obeh staršev za varstvo in vzgojo, odnos otroka do enega in drugega starša ter primernost otrokovega bivalnega okolja. Poleg tega je pomembna okoliščina še npr. oddaljenost bivališča otroka od vrtca ter tudi širše družinske razmere v vaši družini (glede na to, da živite pri starših).
Kolikor menite, da se je skupno starševstvo resnično izkazalo kot neustrezna rešitev in da so se od sklenitve poravnave bistveno spremenile okoliščine, lahko vložite tožbo na odpravo odločbe o skupnem starševstvu in zahtevate izdajo nove odločbe o varstvu in vzgoji otroka, s katero bi bil otrok dodeljen v varstvo in vzgojo vam. V tem postopku bo sodišče skupaj s takšno novo odločitvijo o varstvu in vzgoji odločilo tudi o višini preživnine in izvajanju stikov. Pri odločanju, kateremu od staršev dodeliti otroka, bo sodišče upoštevalo mnenje izvedencev in centra za socialno delo.